Typy melírování: charakteristické rysy technik
Velmi často, když chtějí dělat melír, dívky nevědí, jak se stávající druhy liší: běžné od shatush, balayage od ombre, Kalifornské od Benátské. Navzdory obecné podobnosti má každý druh své charakteristické rysy
Dnes kosmetické salony nabízejí krásné polovině lidstva četné druhy barvení. Pokud je to s jednobarevností více či méně pochopitelné, tak techniky pojmenované cizími slovy (Balaj, šatuš, ombre) nebo podle geografického principu (benátské, Kalifornské) mnoho lidí nemluví prakticky o ničem. V tomto článku se pokusíme umístit všechny body nad "a", poukázat na rozdíl mezi jednotlivými, navenek podobnými technikami.
Při běhu dopředu si všimneme, že techniky melírování se liší schématy umístění pramenů, technikou aplikace, "vzorem", barevným gamutem.
Shatush (kozí chmýří) je módní technika melírování, která umožňuje vytvořit efekt spálených vlasů na slunci s hladkým přechodem z tmavších v kořenové zóně na osvětlené — na špičkách. Vhodnější pro tmavé vlasy, protože na blond efekt se lehce ztrácí.
Pro barvení jsou vybrány odstíny v teplé barevné škále, co nejblíže přirozené barvě vlasů: pšeničná, ořechová, béžová, zlatá, medová, jantarová, perleťová.
Vyberte si široké až 2 cm prameny, udělejte Čes a krátké tahy štětcem naneste barviva. Po odsazení od kořenů se nejprve nanese tmavý tón, uprostřed délky světlejší. Nejsvětlejší tónují konečky. Barviva se pak jemně, ne nutně rovnoměrně, míchají po celé délce. Vydrží podle návodu k barvení.
Kalifornské melírování je druh shatush: také umožňuje napodobit prameny spálené na slunci. Provádí se venku, ale na rozdíl od shatush, bez použití načesu. Zahrnuje aplikaci barviv na bázi včelího vosku na různé šířky a tloušťky pramenů. Vhodné pro světlé a blond vlasy. Pro barvení je vybráno až 5-6 šťavnatých odstínů, převážně studené barvy. Nejčastěji jde o skořici, písek, dřevěnou kůru, karamel.
Benátský-poddruh kalifornského melírování, který se provádí na tmavých a černých vlasech, umožňuje vytvořit na nich zvláštní sluneční odlesky. Pro pigmentaci pramenů se v závislosti na původní barvě a požadovaném výsledku používají barviva popelavá a čokoládová, koňaková a ořechová, karamelová a zlatavě červená, pšeničná a písková. Tenké nebo široké prameny se barví podle určitého schématu nebo v libovolném pořadí, ustupují od kořenů asi o 2-4 cm.hlavní je, že počet světlých pramenů je mírný a přechody tónů jsou plynulé.
Ombre je módní druh melírování, při kterém se vytváří vodorovná čára — protažení barvy od tmavé v kořenové oblasti po světlejší na špičkách. Vhodné pro tmavé a světlé vlasy, umožňuje použití široké palety barev. Mohou to být odstíny jak blízké přirozené barvě vlasů, tak kreativní kontrasty. Hranice mezi tóny je jasná nebo rozmazaná, někdy je vytvořena použitím přechodného třetího tónu.
Balayage je druh ombre, který umožňuje vytvořit kontrast mezi tmavým nádechem v kořenové části a špičkami, ale bez vytvoření jasné hranice mezi tóny: přechod by měl být hladký, přechodný, napodobující přirozené odlesky. Při barvení stylista aplikuje vybraná barviva lehkými vzdušnými tahy a zpracovává pouze horní část vlasů.
Při melírování středních a dlouhých vlasů se pigmenty aplikují přibližně od poloviny délky. Balayage na krátkých účesech poskytuje zesvětlení pouze špiček. Vybrané odstíny by měly ladit s přirozeným tónem vlasů, obličeje a očí a zesvětlení se pohybuje v rozmezí 2-3 tónů. Pro maximální blond konce jsou zabaleny do fólie. Někdy si stylisté "hrají" na kontrasty a používají červené, třešňové a dokonce i růžové odstíny, místo silného rozjasnění špiček lehce ztmavnou část.